Home > Tenis > Sorana Cîrstea, victorie mare în fața numărului II mondial

Sorana Cîrstea, victorie mare în fața numărului II mondial

sorana-cirstea-semifinale-miami

Sorana Cîrstea, nr. 74 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami după ce a trecut de Aryna Sabaleka, nr. 2 WTA, scor 6-4, 6-4, după o oră și 25 de minute de joc.

Sorana a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0. A reușit să fructifice break-ul trei game-uri de serviciu însă s-a văzut egalată la patru. Finalul setului i-a aparținut câstigând ultimele două jocuri, închizând astfel primul act la 6-4.

Sportiva noastră a început bine și setul doi și la fel ca în primul s-a desprins la 2-0. Sabalenka a revenit și a egalat la doi. La 3-3, Sorana a reușit încă un break pe care l-a dus cu serviciul până în finalul setului pe care l-a închis la 6-4.

În semifinale, Sorana o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elena Alexandrova, nr. 18 WTA și Petra Kvitova, nr. 12 WTA.