Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în sferturi la Miami

Sorana Cîrstea, în sferturi la Miami

sorana-cirstea-sferutri-miami

Sorana Cîrstea, nr. 74 WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Miami după ce a trecut de Marketa Vondrousova, nr. 103 WTA, în două seturi, scor 7-6, 6-4 după o oră și 35 de minute de joc.

În primul set cele două jucătoare au mers cu serviciul până la 5-5. Jucătoarea din Cehia a reușit să facă break, dar Sorana nu s-a pierdut cu firea și a făcut imediat rebreak trimițând astfel setul în tie-break. Aici, sportiva noastră a avut o stâpănire de sine mult mai bună și a reușit să se impună cu 7-3.

Și setul doi a început la fel de echilibrat, cele două mergând cu serviciul până la 3-3. Sorana a făcut break în game-ul al șaptelea ca mai apoi să îl convertească cu serviciul până în finalul setului pe care și l-a adjudecat cu 6-4.

În turul următor, Sorana o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elena Rybakina, nr. 7 WTA, și Elise Mertens, nr. 39 WTA.