Home > Tenis > Sorana Cîrstea merge în optimi la Miami

Sorana Cîrstea merge în optimi la Miami

sorana-cirstea-optimi-miami

Sorana Cîrstea, nr. 74 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Miami după ce a trecut de jucătoarea cehă Karolina Muchova, nr. 55 WTA, în două seturi, scor 7-5, 6-1, după o oră și 30 de minute de joc.

Muchova a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0 și 3-1. Sportiva noastră a reușit să revină și să egaleze la trei. S-a mers apoi cap la cap până la 5-5. Sorana a izbutit să îsi adjudece ultimele două game-uri ale setului pe care l-a câstigat cu 7-5.

În setul doi s-a mers cu serviciul doar până la 1-1. Apoi Sorana a câstigat cinci game-uri la rând și odată cu ele și setul secund cu 6-1.

În optimi, Sorana va înfrunta o altă jucătoare din Cehia, Marketa Vondrousova, nr. 103 WTA.