Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în semifinale la Birmingham

Sorana Cîrstea, în semifinale la Birmingham

sorana-cirstea-semifinale-birmingham

Sorana Cîrstea, nr. 36 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Birmingham după ce a trecut de croata Donna Vekic, nr. 25 WTA, în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-3 după două ore și 30 de minute de joc.

Sorana a început mai bine partida și s-a desprins la 3-0. Croata a revenit și a egalat la trei. Sportiva noastră s-a distanțat apoi la 5-3, dar Vekic a reușit patru game-uri consecutive adjudecându-și primul set cu 7-5.

Sorana a început bine și actul secund și s-a desprins la 2-0 și 3-1. Ca și în primul set croata a reușit să revină și să egaleze la trei. Cîrstea a reușit apoi să câstige trei game-uri consecutive și a închis setul secund la 6-3.

În decisiv, Sorana a reușit să facă break în al treilea game al setului. S-a mers apoi cu serviciul până în final, sportiva noastră închizând ultimul act la 6-4.

În semifinale, Sorana o va înfrunta pe învingătoarea dintre Dayana Uastremska, nr. 79 WTA, și Shuai Zhang, nr. 54 WTA.