Home > Tenis > Simona Halep, în sferturi la Bad Homburg

Simona Halep, în sferturi la Bad Homburg

simona-halep-sferturi-bad-homburg

Simona Halep, nr. 19 WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Bad Homburg după ce a trecut de Tamara Zidansek, nr. 58 WTA, în două seturi, scor 6-0, 6-3, după o oră și cinci minute de joc.

Primul set nu a avut istoric, Simona impunându-se fără mari emoții cu 6-0.

Slovena a început mai bine setul doi și a condus cu 2-0 și 3-1. De acolo, Simona a reușit să câstige cinci game-uri consecutive și odată cu ele și setul secund cu 6-3.

În sferturi, Simona o va întâlni pe Amanda Anisimova, nr. 20 WTA.

Imediat după terminarea meciului, Simona a oferit prima reacție la interviul acordat pe teren.

Am jucat foarte agresiv, sunt fericită de modul în care am jucat. Mă bucur că mai joc cel puțin un meci aici. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au venit la meci, au făcut o atmosferă superbă, e foarte plăcut să joci aici“, a declarat Halep.