Home > Alte sporturi > Minifotbal: România- Kazahstan 2-2 (12-11 d.l.d)! România câștigă Cupa Mondială de Minifotbal după o revenire spectaculoasă

România a câștigat finala Cupei Mondiale de Minifotbal, împotriva Kazahstanului, la loviturile de departajare. Naționala a reușit o revenire nesperată în ultimele trei minute din timpul regulamentar și a câștigat la penalty-uri cu scorul de 12-11.

,,Tricolorii” lui Virgil Bejenaru au reușit să câștige pentru prima data în istorie cel mai important trofeu la nivel international, totul după un meci de infarct.

România scrie istorie în Emirate și câștigă pentru prima dată Cupa Mondială

Deși România a dominat prima repriză a finalei, în minutul 24 Kazahstan a deschis scorul prin autogolul lui Ungur.

În minutul 37, Bogdan Covaci a pierdut mingea din postura de ultim apărător și Tarzanov a înscris al doilea gol al Kazahstanului.

Tongaibayev a comis un penalty în minutul 47, pe care Balogh l-a transformat. În prelungirile reprizei secunde, același Balogh a înscris cu un șut puternic la nivelul solului și a trimis meciul în prelungiri.

Loviturile de departajare au reprezentat un carusel. Fiecare națională a avut de mai multe ori prim-planul pentru câștigarea Cupei Mondiale. În cea de a 15-a serie de penalty-uri, Nițu a apărat și Covaci a tranșat partida cu un șut puternic în dreapta portarului.

România are în palmares șase titluri europene și este cea mai titrată națională europeană. Ultimul Campionat European a fost câștigat în 2015, împotriva Croației ( 5-1).

Conform Federației Internaționale de Minifotbal, România a fost clasată drept a cincea favorită la câștigarea trofeului.