Home > Tenis > Gabriela Ruse merge și ea mai departe la Birmingham

Gabriela Ruse merge și ea mai departe la Birmingham

gabriela-ruse-turul1-birmingham

Gabriela Ruse, nr. 55 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Birmingham după ce a trecut de chinezoaica Qiang Wang, nr. 146 WTA, scor 7-6 (6), 7-6 (12), după două ore de joc.

Gabi a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0 și 3-1. Chinezoaica a reușit să revină și să egaleze la trei. S-a mers apoi cap la cap până în tie-break. Si aici a fost extrem de echilibrat, însă sportiva noastră a izbutit să câstige la șase.

Setul doi a fost după exact aceleași coordonate ca primul. Gabi a condus cu 2-0 și 3-1, chinezoaica a egalat la trei, apoi umăr lângă umăr până în tie-break. Acesta a fost și mai dramatic față de cel din primul set, Ruse reușind să se impună cu 14-12, închizând la a cincea minge de meci.

În turul următor, Gabi va juca cu învingătoarea dintre Jana Fett, nr. 25 WTA și Shuai Zhang, nr. 33 WTA.