Home > Tenis > Gabriela Ruse, în finală la Transylvania Open

Gabriela Ruse, în finală la Transylvania Open

gabriela-ruse-finala-transylvania-open

Gabriela Ruse, nr. 188 WTA, s-a calificat în finala turneului WTA 250 de la Cluj Napoca după ce a trecut în semifinală de Rebeka Masarova, nr. 67 WTA, scor 6-1, 6-4, după o oră și 20 minute de joc.

Gabi a început ca din tun partida și s-a desprins la 3-0. Jucătoarea din Spania a reușit să facă și ea un break pentru 1-3, dar apoi sportiva noastră a reușit o nouă serie de trei game-uri consecutive cu care a închis primul set la 6-1.

Setul doi a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare. Apoi Gabi a apăsat pedala de accelerație și s-a desprins la 4-1. Au urmat apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul. Masarova a reușit să vină până la 4-5, dar Ruse a reușit să închidă setul și partida pe serviciul adversarei, 6-4.

În finală. Gabi o va înfrunta pe jucătoarea germană Tamara Korpatsch, nr. 105 WTA.