Home > Liga 1 > Farul Constanța este noua campioană a României

Farul Constanța este noua campioană a României

farul-campioana-romaniei

Farul Constanta este noua campioana a României. “Marinarii” au trecut de FCSB în această seară pe teren propriu cu scorul de 3-2 (1-2) într-o partidă contând pentru etapa a 9-a din play-off-ul Superligii.

Șut a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 8 cu o execuție de la 25 de metri imparabilă pentru Aioani. Compagno a dus scorul la 2-0 în minutul 18 finalizând din mijlocul careului mingea întoarsă perfect de Florinel Coman.

Mateus a redus din diferență în minutul 42 după ce a profitat de ieșirea greșită a lui Tîrnovanu la centrarea lui Mazilu. Băluță a restabilit egalitatea în minutul 58 cu o lovitură de cap după centrarea lui Casap.

Louis Munteanu a adus titlul la malul mării finalizând superb o pasă excelentă a lui Sîrbu.

Cu această victorie, Farul a acumulat 50 de puncte și nu mai poate fi ajunsă din urmă în clasament. FCSB este pe doi cu 46 de puncte.

Etapa viitoare, Farul va juca în deplasare cu CFR, iar FCSB va primi vizita celor de la Rapid.

Detaliile meciului

Echipele de start

Farul: Aioani – Kiki (Sîrbu 67), Larie, Artean, Borza (Morar 77) – T. Băluţă, Nedelcu (K. Boli 66), Grameni (Casap 56) – Ad. Mazilu (Enes Sali 56), L. Munteanu, Mateus Barbosa. Antrenor: Gheorghe Hagi;

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm (Cristea 46), Radunovic – Ov. Popescu (Miculescu 80), Şut, Olaru – Oct. Popescu (Cordea 46), Compagno, Coman (Omrani 90). Antrenor: Elias Charalambous;