Home > Liga 1 > Farul o demolează pe Rapid și se aproprie de titlu

Farul o demolează pe Rapid și se aproprie de titlu

farul-rapid-superliga

Farul Constanța a învins-o în această seară pe teren propriu pe Rapid cu scorul de 7-2 (4-0) într-o partidă contând pentru etapa a șaptea din play-off-ul Superligii.

Alibec a deschis scorul în minutul 3 dintr-un penalty dictat în urma unui fault al lui Moldovan asupra lui Mazilu. Băluță a dublat avantajul gazdelor în minutul 24 cu un șut de la 20 de metri. Același Băluță a făcut 3-0 în minutul 27, finalizând din apropiere mingea respinsă de Moldovan la o lovitură de cap a lui Alibec. Acesta a făcut 4-0 în minutul 45, speculând o gravă eroare a lui Săpunaru.

Săpunaru a redus din diferență în minutul 59 cu o lovitură de cap după o centrare din corner a lui Pănoiu. Alibec a refăcut diferența de patru goluri două minute mai târziu finalizând o lansare excelentă în adâncime a lui Grameni. Louis Munteanu a dus scorul la 6-1 cu un șut imparabil în diagonală din interiorul careului. Același Munteanu a făcut 7-1 după ce a finalizat de la colțul scurt o centrare de pe dreapta a lui Sîrbu. Dugandzic a stabilit scorul final, 7-2, marcând dintr-un penalty acordat în urma unui hent în careu al lui Boli.

Cu această victorie, Farul continuă să fie lider cu 46 de puncte, în timp ce Rapid este pe 6 cu 34 de puncte.

Etapa viitoare, Farul va juca în deplasare cu CSU Craiova, iar Rapid va primi vizita celor de la Sepsi.