Home > Tenis > Sorana Cîrstea obține performanța carierei la US Open

Sorana Cîrstea obține performanța carierei la US Open

sorana-cirstea-sferturi-us-open

Sorana Cîrstea, nr. 30 WTA, s-a calificat în sferturile turnelui de mare șlem de la US Open după ce a trecut de Belinda Bencic, nr. 13 WTA, în două seturi, scor 6-3, 6-3, după o oră și 20 minute de joc.

Sorana a început partida ca din tun și s-a desprins la 5-0. Bencic a reușit să vină până la 3-5, dar sportiva noastră a închis primul act cu serviciul la 6-3.

În setul secund, Sorana a început din nou bine și s-a distanțat din start la 2-0. Bencic a reușit să îsi facă și ea un game cu serviciul, iar apoi au urmat două schimburi de break-uri până la scorul de 5-3. Sportiva noastră a reușit un nou break în ultimul game al setului pe care și l-a adjudecat cu 6-3.

În turul următor, Sorana o va înfrunta pe Karolina Muchova din Cehia, nr. 10 WTA. Partida urmează să se dispute marți la o oră pe care organizatorii o vor anunța mâine. Scorul întâlnirilor directe este de 3-1 pentru sportiva din Cehia.