Home > Tenis > Sorana Cirstea merge si ea mai departe la Wimbledon

Sorana Cirstea merge si ea mai departe la Wimbledon

sorana-cirstea-turul-II-wimbledon

Sorana Cirstea, nr. 37 WTA, s-a calificat in turul al doilea al turneului de la Wimbledon, dupa ce a trecut de jucatoarea germana, Tatjana Maria, nr. 62 WTA, in trei seturi, scor 6-1, 2-6, 6-3. Partida a durat o ora si 40 de minute de joc.

In primul set doar in primele doua game-uri s-a mers cu serviciul. Apoi, Sorana a luat cinci game-uri consecutive si si-a adjudecat primul act cu 6-1.

Setul secund a inceput cu un schimb de break-uri. Apoi, jucatoare din Germania a reusit sa se desprinda la 5-1. In urmatoare doua game-uri s-a mers cu serviciul astfel incat Maria a castigat setul secund cu 6-2.

In setul decisiv, Sorana a reusit sa faca break in game-ul al patrulea. Apoi a reusit sa il converteasca cu serviciul pana in finalul setului pe care l-a castigat cu 6-3.

In turul urmator, Sorana o va infrunta pe invingatorea dintre Greet Minnen, nr 123 WTA, si Jelana Ostapenko, nr. 17 WTA.