Home > Tenis > Simona Halep, în turul II la Washington

Simona Halep, în turul II la Washington

halep-bucsa-washington-wta

Simona Halep, nr. 16 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Washington după ce a trecut de spaniola Cristina Bucsa, nr. 123 WTA, scor 6-3, 7-5 după o oră și 15 minute de joc.

Simona a început mai bine meciul și s-a desprins la 2-0. Iberica a revenit și a egalat la doi. Sportiva noastră a reușit din nou să facă break în game-ul următor și de această dată l-a convertit cu serviciul până în finalul setului pe care și l-a adjudecat cu 6-3.

Halep a început bine și setul doi reușind break chiar în primul game. A reușit să îl convertească cu serviciul până la 4-2 când i-a făcut adversarei încă un break. Bucsa a reușit să apoi să egaleze la cinci. Simona a gestionat mai bine finalul, a luat două game-uri la rând și a reușit să închidă setul la 7-5.

În turul următor, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Madison Brengle, nr. 61 WTA și Anna Kalinskaya, nr. 71 WTA.