Home > Tenis > Simona Halep, în semifinale la Toronto

Simona Halep, în semifinale la Toronto

simona-halep-semifinale-toronto

Simona Halep, nr. 15 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Toronto după ce a trecut de americanca Cori Gauff, nr. 11 WTA, cu scorul de 6-4, 7-6 (2) după o oră și 50 de minute de joc.

În primul set s-a mers cap la cap până la 2-2. Simona a reușit să facă apoi break-ul pe care l-a convertit cu serviciul până în finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-4.

Sportiva noastră a început puternic și setul secund și s-a desprins la 3-0 și 4-1. Americanca nu s-a dat bătută și a reușit să egaleze la cinci. Simona a servit pentru meci la 6-5, dar din nou Gauff a revenit și a trimis setul în tie-break. Aici, Halep a fost mult mai stâpână pe sine, câstigând la doi.

În semifinale, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Jessica Pegula, nr. 7 WTA, și Yulia Putintseva, nr. 46 WTA.