Home > Tenis > Simona Halep, campioană la Toronto

Simona Halep, campioană la Toronto

Simona Halep, nr. 16 WTA, a câstigat turneul WTA de la Toronto după ce a învins-o în finală pe Beadriz Haddad Maia, nr. 24 WTA, scor 6-3, 2-6, 6-3, după două ore și 10 minute de joc.

În primul set, brazilianca a început mai bine și s-a desprins la 3-0. Simona a replicat imediat cu șase game-uri la rând prin intermediul cărora și-a adjudecat primul set cu 6-3.

Hadad Maia a început bine și setul secund și s-a distanțat la 4-0. Până în finalul setului s-a mers cu serviciul, iar brazilianca l-a câstigat cu 6-2.

Simona a început în forța decisivul și s-a desprins la 2-0 și 3-1. S-a mers apoi cu serviciul până în finalul setului pe care sportiva noastră l-a câstigat cu 6-3.

Cu victoria de la Rogers Cup, Simona și-a adjudecat 1000 de puncte WTA prin intermediul cărora urcă pe locul șase WTA.