Home > Fotbal > România scoate un punct miraculos în Elveția

România scoate un punct miraculos în Elveția

elvetia-romania-calificari-euro

România a terminat în această seară în deplasare la egalitate cu Elveția, scor 2-2 (0-2) într-o partidă contând pentru etapa a patra a preliminariilor pentru Euro 2024.

Amdouni a deschis scorul pentru gazde în minutul 24 finalizând singur fără emoții o minge trimisă în fața porții de Vargas. Același Amdouni a făcut 2-0 în minutul 41 finalizând din situație de unu la unu cu Moldovan o minge trimisă excelent în adâncime de Shaqiri.

Mihăilă a reasprins speranțele tricolorilor în minutul 89 finalizând superb centrarea lui Moruțan. În al doilea minut de prelungiri, Romania egalează după un traseu identic ca la primul gol.

După acest egal, Elveția se află pe primul loc în grupă cu 10 puncte, în timp ce România este pe 2 cu 8 puncte.

În etapa următoare ce va avea loc în Septembrie, Elveția va juca în deplasare cu Kosovo, iar România va primi vizita Israelului.