Home > Liga 1 > FC U Craiova câstigă clar în fața campioanei

FC U Craiova câstigă clar în fața campioanei

Ucraiova-cfr-liga-1

FCU Craiova a învins-o în această după amiază pe “Ion Oblemenco” pe CFR Cluj cu scorul de 3-1 (1-1), într-o partidă contând pentru etapa a doua din Superliga.

Ciprina Deac a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 14 cu o scăriță superbă peste portarul advers după ce a fost găsit excelent liber în careu de Păun. Van Durmen a restabilit egalitatea în minutul 31 finalizând imparabil din mijlocul careului mingea întoarsă perfect de Bauza.

Compagno i-a adus pe olteni în avantaj în minutul 47 după ce a fost pe fază la mingea respinsă de Bălgrădean în față la o lovitură de cap a lui Baeten. Van Durmen a realizat dubla în minutul 73 finalizând pe lângă portarul advers serviciul ideal al lui Achim.

Cu această victorie, FC U Craiova acumulează trei puncte și urcă pe locul cinci în clasament. CFR este pe șapte cu trei puncte.

Etapa viitoare, FC U va juca în deplasare cu FCSB, iar CFR Cluj va primi vizita celor de la CS Mioveni.