Home > Tenis > Simona Halep trece în turul III la Wimbledon

Simona Halep trece în turul III la Wimbledon

simona-halep-turul3-wimbledon

Simona Halep, nr. 18 WTA, s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Wimbledon după ce a trecut de belgianca Kirsten Flipkens, nr. 190 WTA, în două seturi, scor 7-5, 6-4 după o oră și 25 de minute de joc.

Partida a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare. Apoi belgianca a reușit să se desprindă la două game-uri și a menținut această diferență până la 5-3. Apoi Simona a reușit să câstige patru game-uri consecutive și odată cu ele și primul set cu 7-5.

Flipkens a început mai bine și setul secund și s-a distanțat la 3-0 și 4-1. De acolo Simona a izbutit o serie de patru game-uri consecutive care i-au adus în cont și setul doi cu 6-4.

În turul următor, Simona o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech, nr. 92 WTA.

După această partidă, Kirsten Flipkens s-a retras din cariera de tenismenă profesionistă.