Home > Tenis > Halep, fără probleme în turul II la Wimbledon

Halep, fără probleme în turul II la Wimbledon

simona-halep-turul2-wimbledon

Simona Halep, nr. 18 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Wimbledon după ce a trecut de cehoaica Karolina Muchova, nr. 25 WTA, scor 6-3, 6-2 după o oră și cinci minute de joc.

În primele două game-uri ale meciului cele două jucătoare și-au făcut serviciul. Apoi Simona a făcut break și s-a desprins la 3-1. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-3, când compatrioata noastră a făcut un nou break și a închis primul act la 6-3.

Și setul secund a mers în oglinda primului. Simona a făcut break în game-ul al patrulea, apoi a convertit cu serviciul până în finalul setului când a mai reușit să rupă o dată serviciul adversarei câstigând astfel setul cu 6-2.

În turul următor, Simona o va întâlni pe belgianca Kirstean Flipkens, nr. 36 WTA.