Home > Handbal > Dinamo, victorie mare la Zagreb în ultima secundă

Dinamo, victorie mare la Zagreb în ultima secundă

zagreb-dinamo-champions-league

Dinamo Bucureși a învins-o în această seară în deplasare pe PPD Zagreb cu scorul de 29-28 (15-16) în etapa a 6-a a grupei A din EHF Champions League.

Cu 90 de secunde înainte de final, HC PPD Zagreb părea să fie pe drumul spre victorie în duelul crucial cu Dinamo București, dar campioana României s-a bucurat la final după ce a marcat ultimele două goluri și s-a impus cu 29:28 într-un adevărat thriller.

Scorul final a fost singurul și unicul avantaj al lui Dinamo București în tot meciul. Cu cinci puncte în cont înainte de pauză în Machineseeker EHF Champions League, “Dulăii” se află la egalitate cu Plock și la două puncte în fața Zagrebului.

Am fost conduși 59 de minute

Zagreb a condus în permanență până la 24:23 în minutul 52, profitând de avantajul inițial de 5:2, grație unei bune prestații defensive.
Dinamo și-a găsit ritmul la mijlocul primei reprize, a îmbunătățit jocul în atac și a redus diferența la un singur gol la pauză, dar, la fel ca în prima repriză, Zagreb a început clar mai bine după pauză și s-a distanțat la un avans de cinci goluri, 21:16, impulsionată de golurile lui Zvonimir Srna și Timur Dibirov, ambii cu opt reușite
Campionii României au dat dovadă de moral și au egalat pentru prima dată la 24:24, iar ultimele două goluri ale lui Dinamo, marcate de Ali Zein și Andrii Akimenko, au asigurat formației noastre prima victorie în deplasare în grupa A.
Grație celor șase reușite de la Zagreb, extrema dreaptă ucraineană Akimenko urcă pe locul doi în topul golgheterilor Champions League, cu 37 de goluri.

Pentru Dinamo au punctat: Negru 7 (goluri), Akimenko 6, Ali Zein 3, Da Silva 3, Gurbindo 3, Humet 2, Pascual 1, Kasparek 1, Kuduz 1, Bokhan 1, Shebib 1.

Următorul meci pentru Dinamo în Champions League se va disputa în Sala Polivalentă din Capitală pe 24 Noiembrie contra polonezilor de la Wisla Plock.

Xavi Pascual, mulțumit doar parțial

“Trebuie să fim fericiți și mulțumiți de acest scor, mai ales datorită fanii noștri extraordinari. Trebuie să fiu sincer, totuși, și să spun că nu putem fi mulțumiți de modul în care am jucat astăzi. Prima repriză a fost un dezastru pentru noi, am fost mult prea lenți și apărarea pur și simplu nu a fost funcționat”, a declarat antrenorul dinamovistilor, Xavi Pascual, imediat după meci.