Home > Fotbal > FOTO | ROMANIA ALE, HOP HOP HOP!!! Victorie fabuloasă cu Ucraina!!!

FOTO | ROMANIA ALE, HOP HOP HOP!!! Victorie fabuloasă cu Ucraina!!!

romania-ucraina-3
« de 3 »

România a avut o prestație EXCELENTĂ și a învins Ucraina cu 3-0, în  meciul de deschidere al “tricolorilor” la EURO 2024.

Golurile acestei victorii au fost înscrise de Nicolae Stanciu în minutul 29, cu un șut puternic direct în vinclul porții apărate de Andriy Lunin, urmat de Răzvan Marin în minutul 53 și Denis Drăguș în minutul 57.

Cronica unei victorii după 24 de ani la un turneu final

În primele momente ale confruntării de pe Allianz Arena, fotbaliștii din România au demonstrat o stare de nervozitate din cauza presiunii rezultatului, ceea ce a permis Ucrainei să controleze mai bine mingea și să genereze mai multe ocazii de a marca în fața porții apărate de Florin Niță (36 de ani).

Cu timpul, „Tricolorii” au câștigat în încredere și au reușit să execute primul șut pe poartă al meciului în minutul 8, avându-l în prim-plan pe Florinel Coman. Totuși, Lunin a respins fără dificultate șutul său.
Ulterior, ucrainenii au încercat să răspundă, concentrându-se mai intens pe flancuri, de unde au efectuat mai multe centrări periculoase. Cu toate acestea, Andrei Burcă și Radu Drăgușin au reușit să le respingă excelent de fiecare dată.
După un timp în care Ucraina a avut avantaj teritorial, România a trecut la ofensivă și a creat o oportunitate semnificativă în minutul 27, când Dennis Man a trimis un șut din afara careului, ratând puțin ținta.
“Tricolorii” au continuat să apese pe pedala accelerației și au reușit să înscrie în minutul 29, grație lui Nicolae Stanciu, care cu un șut puternic în direcția porții lui Lunin. România a continuat ofensiva și a fost la un pas să-și mărească de două ori avantajul pe tabelă în minutul 39, când Stanciu a lovit bara transversală cu un șut direct din corner. Prima parte a meciului s-a încheiat cu un rezultat de 1-0 în favoarea României.
În începutul celei de-a doua reprize, “Tricolorii” au fost din nou cei care au presat, iar în minutul 47, Florinel Coman a trimis un șut care a trecut puțin pe lângă poarta lui Lunin. În minutul 54, România a reușit să înscrie pentru 2-0, Răzvan Marin fiind cel care a lovit mingea din prima, cu un șut puternic, direct în poarta adversă. Trei minute mai târziu (în minutul 57), echipa “Tricolorilor” a pus în dificultate apărarea adversă, reușind să înscrie pentru 3-0. Acest lucru s-a întâmplat în urma unei incursiuni realizate de Dennis Man, care a centrat perfect pentru Denis Drăguș, acesta având doar sarcina de a trimite mingea în poartă.
Până la încheierea meciului, ucrainenii au avut două șanse semnificative (în minutul 84, când Mudryk a tras puțin peste poarta lui Niță și în minutul 90+2, când Roman Yaremchuk a lovit transversala cu un lob), însă aceste momente nu au fost de ajuns pentru ca Ucraina să câștige ceva din meci și să îi ia României cele 3 puncte.