Tensiunea crește la Dinamo înaintea duelului cu FC Argeș, iar Zeljko Kopic a avut o conferință de presă extrem de apăsată. Antrenorul croat a vorbit atât despre scandalul provocat de noua siglă a clubului și protestul fanilor, cât și despre arbitrajul controversat din înfrângerea cu Universitatea Craiova.
Vizibil iritat de întrebările despre erorile de arbitraj din Bănie, tehnicianul lui Dinamo a oferit o replică explozivă în fața jurnaliștilor.
„Ce pot face, să mă sinucid?” Reacția lui Kopic după arbitrajul din Bănie
Antrenorul lui Dinamo a revenit asupra fazelor controversate din meciul pierdut cu Universitatea Craiova, scor 1-2, și a transmis că echipa sa a fost afectată serios de deciziile arbitrilor din ultimele etape.
„Ce pot face, să mă sinucid? Da, au fost greșeli mari, dar ce pot face? Am spus ce am avut de spus și nu pot schimba nimic. Trebuie să protejez clubul și echipa, dar în același timp îți faci și rău pentru că iei cartonașe și riști suspendarea.
Nu este normal. În astfel de competiții fiecare punct contează enorm, la fel și partea mentală și emoțională. Nu îmi place să ne plângem tot timpul, am spus ce aveam de spus și trebuie să mergem mai departe”, a declarat Zeljko Kopic.
Croatul a confirmat că este extrem de frustrat de modul în care anumite decizii au influențat parcursul lui Dinamo în play-off.
Kopic, despre scandalul noii sigle: „Clubul va încerca să repare situația”
Tehnicianul dinamovist a comentat și conflictul apărut între conducerea clubului și suporteri, după prezentarea noii sigle care a stârnit un val uriaș de nemulțumire în rândul fanilor din Peluza Cătălin Hîldan și Dinamo Sud.
„În opinia mea, cel mai important lucru este comunicarea dintre club și suporteri. Jucătorii și antrenorii vin și pleacă, dar suporterii rămân mereu aproape de club și de echipă.
Este evident că anumite lucruri nu au fost gestionate foarte bine și că suporterii nu au fost mulțumiți de felul în care s-a comunicat. Din informațiile mele, clubul va încerca să repare această situație în perioada următoare pentru a exista din nou o atmosferă bună”, a spus Kopic.
Antrenorul lui Dinamo a transmis că indiferent dacă suporterii vor intra sau nu pe stadion la meciul cu FC Argeș, echipa trebuie să lupte pentru ei.
„Unii suporteri vor fi în stadion, alții vor rămâne afară, dar noi trebuie să jucăm pentru club și pentru toți suporterii noștri. Au demonstrat tot sezonul că sunt alături de echipă”, a completat croatul.
Probleme mari de lot înaintea duelului cu FC Argeș
Dincolo de tensiunile din jurul clubului, Kopic se confruntă și cu probleme importante de efectiv înaintea partidei de pe Arcul de Triumf.
„Karamoko are în continuare probleme, Mărginean la fel. Alberto Soro nu este pregătit și va lipsi o perioadă. Nu suntem în cel mai bun moment din punct de vedere al lotului, dar asta este situația și trebuie să găsim soluții”, a explicat antrenorul lui Dinamo.
Croatul a subliniat însă importanța duelului cu FC Argeș în lupta pentru un loc european.
„Este un moment foarte important pentru noi. Am muncit tot sezonul și încă avem o șansă bună pentru cupele europene. Trebuie să fim pregătiți și să luptăm pentru cele trei puncte”, a spus Kopic.
„Totul este în mâinile Craiovei”
La finalul conferinței, antrenorul lui Dinamo a fost întrebat și despre lupta la titlu din Superliga și șansele Universității Craiova.
„Fiecare punct este important. În acest moment totul este în mâinile lor și atunci când depinzi doar de tine ești într-o poziție bună”, a concluzionat Zeljko Kopic.



