Gigi Becali a oferit detalii despre numirea lui Marius Baciu pe banca tehnică a celor de la FCSB, după înfrângerea cu Hermannstadt, scor 0-2. Patronul roș-albaștrilor a explicat care au fost motivele pentru care l-a ales pe fostul căpitan al Stelei și ce condiție i-a pus noul antrenor.
Patronul FCSB a explicat că l-a ales pe Gigi Becali în primul rând pentru calitățile sale umane și pentru recomandările primite din apropierea clubului, în urma discuțiilor avute după meciul pierdut cu FC Hermannstadt.
„Pe Baciu nu-l știam până acum două săptămâni. Cineva mi-a spus să îl iau în calcul. L-am întrebat pe MM și mi-a zis că este un super om.
Pe mine mă interesează prima dată calitatea umană. Dacă este om de calitate, îl iau”, a declarat Becali la Prima Sport.
Condiția pusă de Marius Baciu
Patronul FCSB a dezvăluit că Marius Baciu a acceptat oferta cu o singură condiție: să aibă autoritate deplină în vestiar.
„Mi-a zis atât: «Pentru mine e o onoare, dar nu vreau să fiu un fel de marionetă, să pot să conduc vestiarul». Asta m-a convins.
I-am spus că o să aibă toată autoritatea și că poate să facă ce vrea el”, a afirmat Becali.
Contract pe un sezon și salariu de 10.000 de euro
Marius Baciu a semnat un contract valabil pe un sezon, cu un salariu de 10.000 de euro pe lună, sumă care va crește ulterior.
„La început va avea 10.000 de euro. Dacă îi dădeam 5.000 însemna că îl iau ca pe o umbră.
De la anul salariul se dublează. Și prime, și tot”, a mai spus Becali.
„Dacă merge bine, nu mă mai bag”
Gigi Becali a lăsat să se înțeleagă că este dispus să îi ofere libertate totală noului antrenor, în funcție de rezultate.
„E posibil să nu mă mai bag deloc dacă merge treaba. Vreau să văd cum gestionează aceste două meciuri importante”, a transmis finanțatorul roș-albaștrilor.



