Ziua de 7 mai 2026, în care s-au împlinit 40 de ani de la cucerirea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua București, a fost marcată de un nou mesaj incendiar transmis de Florin Talpan. Juristul Clubului Sportiv al Armatei a profitat de aniversarea succesului istoric de la Sevilla pentru a-și revendica meritele în războiul juridic purtat împotriva FCSB pentru marcă, nume și palmares.
În paralel cu evenimentul organizat pe stadionul din Ghencea înaintea partidei Steaua – Sepsi, Talpan a publicat pe rețelele de socializare un comunicat dur, în care susține că fără munca sa începută în urmă cu mai bine de două decenii, CSA Steaua nu ar fi putut sărbători astăzi performanța din 1986.
Florin Talpan: „Fără mine, acum s-ar fi celebrat ziua FCSB”
Juristul Stelei a transmis că lupta pentru identitatea clubului a fost dusă ani întregi aproape de unul singur și că rezultatele obținute în instanță au făcut posibilă celebrarea succesului de la Sevilla sub numele Steaua București.
„Astăzi, 7 mai 2026, aniversăm 40 de ani de la victoria de la Sevilla, datorită rezultatelor excepționale ale sportivilor din 1986, dar și muncii mele începute în anul 2004, când am făcut singur opoziție la marca lui Becali și am înregistrat pe banii mei marca Steaua București.
Prin muncă asiduă, continuă și profesionistă, dusă ani la rând în instanțe, am contribuit decisiv la câștigarea mărcii, numelui și palmaresului Clubului Sportiv al Armatei Steaua București și la câștigarea zecilor de procese intentate de FCSB împotriva clubului și a statului român, în încercarea de a ne fura identitatea”, a transmis Florin Talpan.
Juristul CSA Steaua a continuat într-un ton și mai dur și a afirmat că fără implicarea sa, aniversarea de joi ar fi aparținut rivalei FCSB.
„Fără să mă laud, spun doar adevărul: fără mine, această victorie din anul 1986 nu ar fi fost celebrată astăzi de Clubul Sportiv al Armatei STEAUA, iar acum s-ar fi celebrat «ziua FCSB».
Celor care se laudă astăzi cu rezultatele muncii mele, celor care mă hărțuiesc să renunț, celor care mă sancționează de fiecare dată când câștig un dosar pentru statul român și nu pentru mine, ar trebui să le fie rușine!”, a mai scris Talpan.
Talpan acuză jocuri de culise: „Se folosesc de munca mea”
Florin Talpan a lansat și o serie de acuzații către persoane din interiorul sistemului, despre care spune că încearcă să profite de rezultatele obținute de el în instanță fără să-i recunoască meritele.
„Ar trebui să le fie rușine deoarece urmăresc doar capital electoral, în timp ce sunt cu bagajele la ușă, dar încă trag nădejde să rămână și să se folosească de munca mea fără a îmi recunoaște meritele!
Iar cei care astăzi se laudă cu rezultatele muncii și luptei mele nu ar trebui să uite cine a dus această luptă singur, într-o perioadă în care nimeni nu a avut curajul să o facă.
Istoria nu poate fi ștearsă, iar adevărul nu poate fi ascuns doar pentru că ei nu au curajul să îl recunoască!”, a transmis juristul Stelei.
Atmosferă specială în Ghencea, la 40 de ani de la Sevilla
Partida dintre Steaua și Sepsi a fost transformată într-un eveniment dedicat generației care a cucerit Cupa Campionilor Europeni în 1986. Legendele clubului au fost omagiate pe stadionul din Ghencea, într-o atmosferă emoționantă.
Deși arena nu s-a umplut complet, aproximativ 7-8.000 de suporteri au fost prezenți pentru a celebra cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc. Programul special pregătit înaintea meciului a inclus momente dedicate foștilor campioni ai Europei și un spectacol apreciat de fani.
În continuare însă, conflictul identitar dintre CSA Steaua și FCSB divide suflarea roș-albastră. Chiar dacă instanțele au atribuit marca și palmaresul echipei Armatei, o mare parte dintre suporteri au rămas alături de clubul patronat de Gigi Becali.



