Home > Liga 1 > Dinamo – FCSB, finala pentru Conference League! Ionuț Negoiță: „Va fi un meci extrem de echilibrat”

Dinamo – FCSB, finala pentru Conference League! Ionuț Negoiță: „Va fi un meci extrem de echilibrat”

ionut-negoita-baraj-dinamo-fcsb

Dinamo și FCSB se vor întâlni vineri, 29 mai, pe stadionul Arcul de Triumf, în finala barajului pentru calificarea în UEFA Conference League. „Câinii” au ajuns în această poziție după ce au încheiat sezonul pe locul 4, iar contextul creat de câștigarea eventului de către Universitatea Craiova a modificat distribuția locurilor europene.

Înaintea duelului care poate trimite Dinamo în cupele europene după aproape un deceniu, fostul acționar al clubului, Ionuț Negoiță, a analizat confruntarea într-o intervenție oferită pentru Sport.ro.

Ionuț Negoiță: „Dinamo a arătat bine anul acesta”

Negoiță consideră că partida cu FCSB va fi una foarte echilibrată și spune că o calificare europeană ar reprezenta un mare succes pentru echipa lui Zeljko Kopic.

„Eu îl văd greu, dar îmi doresc să câștige Dinamo. Nu cred că pleacă din postura de favorită, va fi un meci extrem de echilibrat și complicat.

Fără discuție că ar fi un sezon reușit. După mult timp, să meargă în cupele europene, e o realizare foarte importantă, mai ales după interdicțiile care au fost, motive de insolvență și așa mai departe. S-ar începe o etapă mai interesantă.

Mie-mi place ce se întâmplă, un loc patru nu sună deloc rău, mai ales că în Cupă am fost foarte aproape să mergem în finală, unde se putea întâmpla orice. Dinamo anul ăsta a arătat bine, sunt încântat de ce se întâmplă și ar fi foarte important să se califice în cupele europene”, a declarat Ionuț Negoiță pentru Sport.ro.

Fostul finanțator a mai spus că nu va putea fi prezent la meci deoarece este plecat din țară.

Dinamo poate reveni în Europa după nouă ani

Pentru Dinamo, o eventuală calificare în Conference League ar însemna revenirea în cupele europene după nouă ani. Ultima participare continentală a „câinilor” a avut loc în sezonul 2017-2018, când echipa era eliminată în preliminariile Europa League de Athletic Bilbao.

Parcursul formației lui Zeljko Kopic în acest sezon a readus entuziasmul în jurul clubului, iar duelul cu FCSB este considerat unul dintre cele mai importante meciuri ale ultimilor ani pentru Dinamo.

Posibile adversare pentru Dinamo în Conference League

Conform simulărilor Football Meets Data, Dinamo ar putea avea adversari extrem de dificili în turul 2 preliminar al Conference League.

Printre variantele complicate se numără Braga, Ajax, FC Copenhaga, Gent, Rapid Viena, Panathinaikos, Ludogorets, Rakow sau Partizan Belgrad.

Există însă și variante mai accesibile pentru echipa lui Kopic, precum FC Vaduz, Tobol, Apollon Limassol, Hibernian sau HB Torshavn.

FCSB poate fi cap de serie în Conference League

De partea cealaltă, FCSB beneficiază de un coeficient european foarte bun și ar putea fi cap de serie inclusiv în play-off-ul competiției.

Printre adversarii posibili ai roș-albaștrilor se numără FK Panevezys, Neftchi Baku, Motherwell, Dunajska Streda sau IFK Goteborg. Totodată, echipa lui Marius Baciu poate avea parte și de adversari mai accesibili, precum Zimbru Chișinău, Shelbourne, KF Dukagjini, Valletta sau Coleraine.

Author

Lasa un raspuns

Acasa
Fotbal
Categorii
Cautare
×