Home > Liga 1 > Danny Armstrong, apel către fanii lui Dinamo după protestul legat de noua siglă: „Nu e corect ca noi să fim pedepsiți”

Danny Armstrong, apel către fanii lui Dinamo după protestul legat de noua siglă: „Nu e corect ca noi să fim pedepsiți”

armstrong_apel_fani

Situația tensionată dintre conducerea lui Dinamo și suporterii din Peluza Cătălin Hîldan și Dinamo Sud continuă să producă reacții puternice înaintea meciului cu FC Argeș. Decizia fanilor de a nu intra pe stadion la partida de duminică, ca formă de protest împotriva noii sigle propuse de club, l-a determinat pe Danny Armstrong să transmită un mesaj direct către suporteri.

Scoțianul a participat la conferința de presă premergătoare duelului cu piteștenii și a încercat să îi convingă pe fani să revină asupra deciziei, explicând cât de important este sprijinul lor pentru echipă.

Danny Armstrong: „Nu e corect ca cei pedepsiți să fim noi”

Extrema lui Dinamo a recunoscut că atmosfera creată de suporteri reprezintă un avantaj enorm pentru echipă și a transmis că protestul i-ar afecta în primul rând pe jucători.

„Sper că se vor răzgândi. Ca jucători, avem nevoie de sprijinul lor. Au fost uimitori cu sprijinul acordat de-a lungul timpului. Sper și le cer să revină asupra deciziei și să intre în stadion. Nu este corect ca cei care să fie pedepsiți să fim noi, jucătorii.

Situația nu ține de terenul de joc, se va rezolva, cred asta cu tărie, dar nu sunt de părere că suporterii trebuie să procedeze așa. Ne-ar afecta doar pe noi și sunt sigur că vor realiza asta”, a declarat Danny Armstrong.

Scoțianul a vorbit și despre controversa legată de noua identitate vizuală a clubului și consideră că lucrurile se vor liniști în perioada următoare.

„Dinamo are nevoie de o nouă identitate, din câte am auzit. Nu știu toate detaliile, dar sunt convins că, pe termen lung, totul va fi bine și va rămâne doar o amintire îndepărtată.

Sunt sigur că și clubul și suporterii vor găsi soluția corectă. De aceea îi rog să vină la stadion și să fie la fel de uimitori cum au fost tot sezonul”, a mai spus fotbalistul.

„E o prostie!” Reacția lui Armstrong despre ideea că suporterii se vor auzi și din afara stadionului

Întrebat dacă jucătorii îi vor simți la fel pe suporteri chiar și din afara arenei, Armstrong a avut o reacție sinceră și directă.

„E o prostie. Nu e nici pe departe același lucru. Când îi vezi acolo și sar și cântă și sunt atât de gălăgioși și au toate bannerele și steagurile lor, e un sentiment extraordinar ca fotbalist.

De aceea vrei să joci pentru un club ca Dinamo. Au suporteri incredibili și avem nevoie de ei în stadion. Așa cum am spus, absența lor ne-ar afecta doar pe noi, jucătorii”, a explicat scoțianul.

Armstrong, frustrat și de arbitrajele din play-off

Fotbalistul lui Dinamo a comentat și fazele controversate din ultimele etape, în special cele din duelul cu Universitatea Craiova.

„Este foarte frustrant. Dacă se întâmplă o dată poți accepta, poate și de două ori, dar când vezi că se repetă de patru sau cinci ori este greu de digerat. Toată lumea a văzut ce s-a întâmplat și tocmai de aceea este atât de frustrant pentru noi”, a declarat jucătorul.

Armstrong a transmis însă că Dinamo trebuie să lase în urmă controversele și să se concentreze pe ultimele trei meciuri din play-off.

„Nouă puncte!” Obiectiv clar pentru finalul sezonului

Scoțianul a spus că Dinamo încă mai poate încheia sezonul într-o notă pozitivă și că obiectivul vestiarului este maximum de puncte în ultimele trei etape.

„Nouă puncte. Acesta este obiectivul nostru. Avem jucători suficient de buni pentru a obține nouă puncte din nouă. Trebuie să începem cu meciul cu FC Argeș și să luptăm până la capăt”, a spus Armstrong.

În actualul sezon, Danny Armstrong a adunat 6 goluri și 8 pase decisive în cele 36 de meciuri disputate pentru Dinamo.

Author

Lasa un raspuns

Acasa
Fotbal
Categorii
Cautare
×