Tensiunea crește la Rapid înaintea duelului cu FC Argeș, iar Costel Gâlcă a avut un discurs extrem de direct la conferința de presă premergătoare partidei. Antrenorul giuleștenilor a vorbit despre criza rezultatelor, problemele medicale din lot și i-a răspuns public lui Victor Angelescu.
Rapid traversează una dintre cele mai dificile perioade ale sezonului, iar șansele la locul de baraj pentru Conference League sunt tot mai mici. Cu două etape înainte de final, giuleștenii sunt obligați să câștige la Pitești pentru a mai spera la o clasare europeană.
Costel Gâlcă: „Dacă s-a luat decizia să continuăm așa, acum se vede rezultatul”
Antrenorul Rapidului a recunoscut că echipa nu a arătat bine în ultimele etape și a sugerat că anumite probleme interne nu au fost gestionate corect.
„Pentru noi e important acest meci, pentru că nu am câștigat de multe etape, nu am arătat bine. Dacă putem lua cele 3 puncte, ar fi o ocazie să prindem mai multă încredere.
Problema este mult mai mare, pentru că vin cu mulți accidentați. Sunt jucători importanți care, din punctul meu de vedere, nu s-au gestionat bine și de aceea arătăm așa în momentul de față.
Le-am spus de multe ori, inclusiv anul trecut. Dacă s-a luat decizia să continuăm așa, acum se vede rezultatul”, a declarat Costel Gâlcă.
Replica pentru Victor Angelescu: „Eu sunt dezamăgit”
După ce Victor Angelescu a afirmat recent că este dezamăgit de situația echipei, Gâlcă a venit cu un răspuns ferm și a transmis că avertismentele sale au existat din timp.
„Eu sunt dezamăgit de tot ce s-a întâmplat, pentru că eu am spus lucruri. Nu la conferința de presă, dar în ședințe le-am spus și le știau destul de clar.
Trebuia să luăm niște decizii și să știm să gestionăm mai bine situațiile, dar nu s-au luat măsuri. Dacă vrei să fii profesionist și să te bați la cupe europene și campionat, trebuie să iei măsuri indiferent de momentul sezonului”, a mai spus tehnicianul Rapidului.
Rapid, fără victorie de aproape două luni
Rapid nu a mai câștigat din 14 martie, atunci când s-a impus în derby-ul cu Dinamo, scor 3-2. De atunci, formația giuleșteană a bifat șase înfrângeri și o singură remiză în play-off, iar atmosfera din jurul echipei s-a deteriorat constant.
Înaintea meciului cu FC Argeș, giuleștenii sunt la cinci puncte în spatele lui Dinamo și au nevoie de un final perfect de sezon pentru a mai spera la Conference League.
Gâlcă l-a felicitat pe Cristi Chivu
La finalul conferinței, antrenorul Rapidului a avut și un mesaj pentru Cristi Chivu, după performanța obținută în Italia.
„Felicitări lui Cristi Chivu. Este o bucurie pentru toți că un antrenor român a reușit această performanță. Merită și sper să aibă succes în continuare”, a transmis Gâlcă.



